ableneo strengthens its presence on the Czech market

English version

Prague, 19. 10. 2021 After 5 successful years on the Czech market, ableneo is executing the next important step within the strategy, which is strengthening its local presence on the Czech market.

Petr Maca, CEO ableneo Česko

Petr Maca is taking over the leadership of the Czech team and responsibility for the Czech market. His IT development & delivery background, in combination with management skills and experience with large agile transformations are an excellent mix allowing ableneo to boost the growth potential on the Czech market.

“For the whole ableneo team I can proudly say that we are offering top-notch services based on our significant experience in the field. We don’t want to be just a supplier for IT services. We want to be the strategic partner for our customers and enable them to reach their business goals. Only when our customers’ succeed, do we succeed.”

ableneo is enabling customers in adopting changes in multiple areas. Whether it’s an agile transformation of the whole company, or just a team, or even if the change is related to another way of increasing an organisation’s efficiency, ableneo is a reliable partner who will guide you through the whole process. From an idea at the C-level, through involving key stakeholders up to newly defined process and methods, ableneo can handle it all.

Solution projects from ableneo offer customers a turnkey alternative for their challenges. Ableneo’s solution offering ranges from architecture, through design, development and testing, up to deployment and running in production. We focus especially on modern open source technologies and frameworks, which are historically in our DNA.

Data, while a popular topic, is often hard to leverage, and to consequently execute and deliver expected results and business value. In order to be able to get this value, a chain of activities and processes need to take place, such as data management, visualization and monetization. Even though the last part of the chain is often hyped as the most important, most companies still struggle in the data management and visualization area. That’s why ableneo is focusing especially on these areas with the help of efficient open source tools enabling fast data management and visualization.

We are not a personal agency which just re-sells resources. We want to grow people and build their added value. We welcome those willing to improve and learn, because only if each individual is growing, do we grow as a team, says Petr Maca, CEO ableneo Česko

The footprint of the ableneo team is not just Czechia. Originally founded in Slovakia as a spin-off from a Swiss software house, ableneo is now operating in Czechia, Slovakia, Austria, Poland and the US with the ambition of further growth in the next 5 years. The international environment offers also an attractive playground for employees with the possibility of rotating between projects and gather experience rapidly and across multiple countries.

We are visionaries but not dreamers. We know the difference between a goal and reality. That’s why we value openness and focus on things which make sense. The growth of the Czech market is the next step on our journey to become an international brand. I am convinced that with our philosophy, culture and experience we will reach our goal.

For inquiries:

Contact: info-cz@ableneo.com

Ableneo Česko s.r.o.

Zárybničná, 2339/35,

141 00 Prague

Czechia

Česká verze

Praha, 19. 10. 2021 Po několika letech působení na českém trhu a po odeznění covidových opatření startujeme jeden z našich strategických kroků , což je posílení českého trhu.

Petr Maca, CEO ableneo Česko

‎Vedení českého teamu a odpovědnost za český trh přebírá Petr Máca. Jeho IT historie a zkušenosti se “solution delivery”, manažerské dovednosti a osobní zkušenosti s velkými agilními transformacemi jsou vynikající mix, který nám umožňuje podpořit růst na tuzemském trhu.‎

“Za celý team ableneo mohu směle říct, že nabízíme našim zákazníkům služby na nejvyšší úrovni a kombinujeme mnoholeté knowhow v IT oblasti. Nechceme být jen tuctovými dodavateli IT služeb. Chceme být pro naše klienty partnery, kteří jim pomohou překonat problémy na cestě k dosažení jejich business cílů. Teprve úspěch našeho klienta je pro nás tou pravou odměnou.”

Team ableneo pomáhá svým klientům v několika oblastech. Transformační proces — proces změny ve firmě. At už jde o agilní transformaci firmy nebo jen týmu, nebo se jedná o jiný způsob zefektivnění organizace, ableneo je spolehlivý partner, který Vás provede celým procesem změny. Od ideí na úrovni boardu až po začlenění konkrétních zaměstnanců do nově definovaných procesů či postupů.

Solutions — ableneo řeší IT problémy a výzvy zákazníků díky zkušenému teamu IT expertů. Od architektury přes design, vývoj a test, až po instalaci do produkce. Speciální focus na konkrétní frameworky, se kterými pracuje team ableneo, z nich dělá experty v dané oblasti.

Data — velmi populární téma, ovšem ne každý jej dokáže uchopit za správný konec a přivést k ekonomicky jasně pozitivnímu výsledku. V IT světě leží obrovské množství informací. Je potřeba je vidět, sesbírat, porozumět a monetizovat. To je samo o sobě hned několik vědních oborů. ableneo je zcela jistě expertem v první části tohoto řetězce tj. identifikace, sběr, zpracování a vizualizace dat. Zkušenosti ukazují, že naši klienti často mají prostředky na dosažení výše zmíněných kroků v práci s daty. Ale buď nemají ten správný focus, nebo neumí již existující nástroje pro tento účel správně využít.

Nejsme žádná personální agentura, která sbírá lidi na trhu práce a dále je přeprodává. My chceme lidi rozvíjet. My chceme dávat lidem přidanou hodnotu. Bereme do týmu jen ty co chtějí na sobě pracovat a vzdělávat se. Protože pokud roste každý člen, pak rosteme jako team a jenom tehdy dokážeme upřímně nabídnout ten nejlepší servis našim klientům, říká Petr Máca, CEO ableneo Česko.

Footprint teamu ableneo není jen Česká republika, jak by se mohlo na první pohled zdát. ableneo bylo založeno na slovensku jako odnož skupiny lidí se zkušenostmi ze švýcarského trhu. Dnes působí ableneo v ČR, SK, AT, PL a USA. To také přináší atraktivitu práce zaměstnancům a možnost rotovat a sbírat zkušenosti hned přes několik zemí.

“Jsme vizionáři, ale ne snílci. My víme jaký je rozdíl mezi cílem a realitou. A proto jednáme s klienty i se zaměstnanci velmi otevřeně a upřímně. Růst českého trhu je pro nás základnou pro vstup na další nové trhy. Jsem přesvědčen, že s naší filosofií, kulturou a zkušenostma se nám to podaří.”

Pro dotazy :

Kontakt : info-cz@ableneo.com

ableneo Česko s.r.o.

Zárybničná, 2339/35,
141 00 Praha
Česká republika


ableneo strengthens its presence on the Czech market was originally published in ableneo People on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.