Agile? Hráme prvú ligu

Ako nás navštívil signatár Agilného manifesta — Arie van Bennekum

O Agile dnes hovorí celý svet a každý deň blogy a sociálne siete zaplavujú nové a nové články o tom, ako sa stať agilným. Má to však jeden háčik: V tom množstve rád, tipov, trikov, odkazov, metód, skúseností atď. sa ľahko stráca kvalita. Koniec koncov, dopyt po agilných koučoch je dnes obrovský a firmy si často nemôžu vyberať. My v ableneo však vyberáme a sme na to hrdí :) Ako sa vraví, učiť sa treba od najlepších, a preto sme v marci 2019 na náš bootcamp pozvali priamo jedného zo signatárov Agilného manifesta — Arie van Bennekum. Tento blog krátko približuje jeho návštevu.

Začnime malou pikoškou — málokto vie, že Arie je jediným európskym signatárom manifesta. Pod dokumentom sú totiž podpísaní americkí programátori, konzultanti či koučovia. Nie je preto prekvapením, že Arie svoje skúsenosti zužitkoval a založil jednu z vedúcich agilných poradenských spoločností v Európe — Wemanity. Dodnes je jej myšlienkovým vodcom a koučom pre agilné transformácie.

Agile Manifesto — k dispozícii v rôznych jazykoch na https://agilemanifesto.org/

My sme si Arieho pozvali, aby sme sa priučili tomu najlepšiemu, čo globálne Agile ponúka a dokázali to následne sami pretaviť do projektovej praxe a takisto ponúknuť našim klientom. Proste kaizen v praxi. A tak sa 15. marca 2019 ráno Arie zjavil pred nami a jeden a pol dňa nás intenzívne vtiahol do fascinujúceho sveta Agilného manifestu, Scrumu, tímového koučovania, práce so zmenou, organizačnej transformácie či agnostického Agile.

Náš tím na bootcampe. Mimochodom, nájdete Arieho van Bennekuma?

Z prezentácií a diskusií nás zaujali mnohé myšlienky, za všetky spomeňme napríklad:

  • ako DSDM, Extreme Programming či FDD ovplyvnili moderný Agile
  • pravidelné každotýždenné stretnutia s klientom a ďalšími záujmovými stranami (nielen PO), tzv. weekly heartbeats, ktoré sa sústreďujú na obsah vyvíjaného riešenia
  • analýza a vizualizácia záujmových strán, rolí a zodpovedností pri dodávke projektu cez tzv. snehuliaka — Snowman (ukážka nižšie)
  • Arieho transformačný model pre organizácie — Integrated Agile Transformation Model™ — , ktorý zahŕňa aj zhodnotenie stavu organizačnej agility
  • filozofia Agnostic Agile, ktorá nabáda na oslobodenie sa od konkrétneho agilného prístupu a využívanie všetkého, čo agilita ponúka
  • komické a zároveň veľmi pravdivé varovanie pred najpočetnejšou skupinou v každej organizácií — ľuďmi, ktorí nie sú apriori proti, akurát radi hovoria „áno, ale…“, aby napokon našli „problém na každé riešenie“ :)
Snehuliak alebo Snowman — ako zvizualizovať projekt v kontexte rolí

Bootcampom však nekončíme. Arieho vystúpenie nám slúži naďalej ako inšpirácia v rámci onboardingu a rozvoju produktového portfólia. Pretože na konci dňa chceme, aby z Arieho mali úžitok aj naši klienti. A nielen z neho. Už teraz chystáme návštevu ďalšieho agilného esa. Ale o tom zase v ďalšom blogu :)


Agile? Hráme prvú ligu was originally published in ableneo Process on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.